Zima se blíží – obujte se teple a pohodlně

Požadavků, které máme na zimní obuv, není málo. Musí nás nejen dostatečně zahřát, je také důležité, aby nám do nich neteklo, a ideálně, aby vydržely více než jednu zimu. Na co dalšího se u zimní obuvi zaměřit, abyste měli jistotu, že nešlápnete vedle?

Zimní obuv musí více než jen hřát

Zimní obuv je specifický typ obuvi, při jejíž výrobě se myslí na náročnost jejího užívání. Je určená k nošení venku a v chladném počasí. Má tedy vyšší tepelně izolační vlastnosti, ačkoliv jejich úroveň se u jednotlivých bot liší. U zimních bot bychom ale měli dbát také na to, jakou mají podrážku a jak zvládají styk s vodou. I u zimních bot totiž rozlišujeme flexiblový typ, což je obuv nevhodná do mokrého nebo vlhkého prostředí.

Sucho v botě zajistí kvalitní podrážka

Náledí, pokud nemáme obuté brusle, není nic hezkého a často dokáže velmi nepříjemně překvapit. Ideální zimní boty jsou tedy takové, které mají podrážku s protiskluzovou úpravou. Můžete se také setkat s termostatickou podrážkou. Zateplení je u zimních bot automatické, ale pouze termostatická podrážka chrání vaše nohy i před chladem, který jde od země. Dbejte také na to, aby byla podrážka dostatečně nepromokavá.

Různé typy zateplení

K zateplení zimních bot se používají různé typy materiálů a izolací. Jedním z nich je textilie s názvem Polartec. Jedná se o lehký materiál, který je i přes nízkou hmotnost velmi odolný a zajišťuje dostatečnou tepelnou izolaci. Odvádí také vlhkost, takže se nemusíte bát nadměrného pocení a navíc vám boty z tohoto materiálu rychle uschnou. Thinsulate je dalším druhem tepelné izolace a co se týká zajištění tepla nohou, je nejlepší. Tato izolace je dvakrát teplejší než jiné druhy a díky ní budete ve své zimní obuvi jako v bavlnce.

Impregnace zajistí nepromokavost

Impregnovat by se měli boty, které nosíte denně, alespoň jednou za 2-5 týdnů. Co dva týdny impregnujte boty textilní nebo ze syntetických vláken. Co měsíc stačí impregnovat ty boty, které jsou ošetřeny speciálními oleji nebo krémy. U impregnace se zaměřte na její typ. Rozlišujeme totiž impregnaci vodě odolnou (water resistant), která je schopná odolávat vodě jen do určité

míry, vodě odpudivou (water repelent), která vodu odpuzuje a je nepromokavá o něco více, a vodotěsnou (waterproof). Tato impregnace zajistí, že je zimní obuv pro vodu naprosto nepropustná.

Věnujte botám dostatečnou péči

Zimní obuv je dennodenně vystavována nepříznivým podmínkám. Pokud ji však budeme pravidelně ošetřovat a udržovat ji v dobré kondici, vydrží nám i několik náročnějších sezón. Kromě impregnování je důležité zaměřit se také na zbytky po posypové soli. Tu je nutné odstranit z bot, co nejdříve je to možné. Boty za žádnou cenu neošetřujte chemickými prostředky, pouze těmi, které jsou pro péči o zimní obuv určené. Dobrou práci ale vykoná obyčejný navlhčený hadřík. Boty nechte vždy dostatečně vysušit.

Leave a Reply