Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/7/b/7bada637-f7a4-42fe-b200-36ef60f2c417/slevyapracenadoma.cz/web/wp-includes/functions.php on line 6031
Umíte si vybrat boty? - SLEVY A PRÁCE NA DOMA

Umíte si vybrat boty?

Že ano? Že na tom přece nic není? Vybrat správnou obuv není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Ne, pokud si chceme zvolit opravdu kvalitní boty, které nám doopravdy sednou a vydrží více než jednu sezónu. V tomto článku se zaměříme na základní pravidla, kterými byste se měli při nákupu obuvi řídit.

Dvakrát měř…

Tím nejdůležitějším, co musíte před výběrem bot znát, je velikost vaší nohy. Ideální způsob je nechat si nohu změřit odborně, buď u praktického lékaře, nebo specialisty – podiatra. Nohu si ale můžete změřit i sami. Chodidlo položte na papír a obkreslete. Délka od paty až po nejvyšší bod (nejčastěji je to

špička palce) je délka vašeho chodidla. K výsledné délce ještě přičtěte 10-15 mm, aby měly prsty v botě dostatek prostoru. Jen tak máte jistotu, že vám vaše obuv opravdu padne.

Na co si dát při měření pozor

Změřte délku obou chodidel, protože ta se mohou mírně lišit. Zejména u žen je to velmi časté. Doporučuje se poté pořídit si obuv vhodnou pro větší nohu. Je vždy lepší mít boty volnější a dokoupit vložky do bot či nosit o ponožku navíc, než aby se prsty v botě deformovaly. Nezapomeňte při měření také na to, jaké boty si chystáte koupit. U zimních obkreslete nohy i s ponožkami, které jste v zimě zvyklí nosit. Stejně jako pro běžnou obuv použijte vaše běžné ponožky či punčocháče.

Není bota jako bota

Obuvi rozlišujeme několik typů. Někdy nás mohou kategorie v obchodech trochu zmást a nemusíme si být jistí, co od bot očekávat. Jednotlivé typy se liší také použitým materiálem, odolností a dalšími parametry. Obuv můžeme rozdělit na domácí, vycházkovou, rekreační, sportovní a společenskou. Rozlišujeme také specifické typy jako je zimní nebo dětská obuv, těm se ale budeme věnovat zvlášť.

Čím se jednotlivé druhy liší

Domácí obuv je určená k občasnému nošení v místnosti a její jedinou funkcí je, aby udržela naše nohy v teple. Vycházkovou je možné nosit venku i uvnitř. Uzavřené střihy ale nejsou vhodné do teplot nižších než -5 °C a tzv. flexiblová obuv je určena pouze do suchého prostředí. Rekreační obuv je určena na ven a je přizpůsobena i pro mírný přírodní terén. Sportovní boty jsou speciálně vytvořené pro různé aktivity,

včetně náročnější turistiky. A společenské jsou zase určené pouze pro krátkodobé nošení uvnitř, dlouhodobý pobyt venku jim může výrazně uškodit.

Jak o obuv správně pečovat?

Aby obuv dlouho vydržela, je nutné se o ni správně starat. Střídání jednotlivých typů během dne nejen šetří vaše boty, ale také vaše nohy. Pokud vám boty zmokly, nechte je usušit a rozhodně je nenoste, dokud jsou ještě vlhké. Ideálně použijte napínáky na boty, které udrží jejich tvar a stálost. Při nazouvání obuvi používejte lžíci, zejména u uzavřeného střihu. Opatrní buďte také při vyzouvání, nejhorší způsob je zouvat jednu botu zezadu pomocí druhé boty. Budete-li ke své obuvi šetrní, uvidíte, že vám vydrží opravdu dlouho.

Leave a Reply