8 tipů, jak na levné cestování

V dnešní době se opravdu dá cestovat téměř zadarmo. Stačí znát pár chytrých triků a různých vychytávek. Většina tipů ale zní „Cestujte mimo sezónu“ nebo „Cestujte tam, kde je to levné“. Ušetřit ale můžete i v případě, že si svou vysněnou destinaci chcete vybrat sami, stejně jako čas, kdy vyrazíte. Některé tipy jsou náročnější na čas a úsilí a ne vše vám musí vyhovovat. Levné cestování ale za větší námahu určitě stojí a tipů jsme pro vás vybrali více, aby si každý našel to své. Šťastnou cestu!

1) Naplánujte si výdaje

Než vyrazíte, ujasněte si, kolik máte k dispozici peněz a kolik jste do cestování ochotni investovat. Je dobré mít aspoň hrubý odhad, na kolik vás může vaše dobrodružství vyjít. Jistě, můžete cestovat i úplně bez prostředků. Pro nečekané situace je ale lepší mít něco málo u sebe.

2) Levné cestování letadlem

Existuje několik stránek, které vám pomohou najít ty nejlevnější lety. Je jich mnoho, každá má své klady i zápory a je jen na vás vyzkoušet si, která vám bude nejvíce vyhovovat. Většinou máte k dispozici užitečné nástroje, pomocí kterých najdete přesně to, co potřebujete. Podívejte se například na momondo.cz, akcniletenky.cz, pelikan.cz, azair.cz nebo kiwi.com.

3) Levné cestování autem

Dáváte-li přednost cestování autem, způsobů, jak ušetřit, není mnoho. Pokud vám nevadí cestovat s cizími lidmi, určitě vyzkoušejte stopování. Nejste-li příznivcem postávání u silnic, vyzkoušejte různé možnosti spolujízdy. Společností nabízejících tzv. carsharing je více, vyzkoušejte např. blablacar.cz, kde snadno a rychle zjistíte, necestuje-li někdo stejným směrem jako vy.

4) Levné cestování vlakem

Při cestování přes více evropských zemí ušetříte peníze tím, že si nekoupíte jednu jízdenku rovnou až na místo určení, ale pro každou zemi zvlášť. Vnitrostátní jízdenky jsou totiž vždy levnější. Pokud nechcete nakupovat jízdenku až v dané zemi, nakupujte online – i tím ušetříte. Skvělým tipem pro cestování po Evropě je také síťová jízdenka Interrail. Můžete ji využít na všechny vlaky všech dopravců, hlídejte si ale povinné rezervace a případné příplatky navíc.

5) Levné cestování autobusem

Při shánění nejlevnějších způsobů cestování autobusem se nevyhnete hlídání akčních nabídek jednotlivých dopravců. Pokud ale na nějakou takovou narazíte, můžete ušetřit až stovky korun. Pokud jste ochotni slevit ze svého pohodlí, nevybírejte si přímé spoje, ty vyjdou často dráž než spoje s několika přestupy. Využívejte také autobusy a jiný druh hromadné dopravy pro cestování přímo v destinaci. Nejlevnější je ale chodit pěšky.

6) Levné ubytování v hotelu

I s hledáním levného ubytování kdekoliv po světě vám pomůže mnoho stránek a aplikací. Tou nejoblíbenější z nich je Booking.cz. Máte-li o ubytování jasnou představu, podle podrobných parametrů si najdete přesně to své. Ušetřit můžete, pokud vám nebude vadit spát v penzionech nebo hostelích, v odlehlejších částech města nebo v pokojích bez zařízení. Spočítejte si ale, na kolik vás vyjde např. doprava do centra, abyste věděli, co se vám doopravdy vyplatí.

7) Levné ubytování u místních

Pokud jste ještě neslyšeli o Airbnb.cz, je na čase to změnit. Díky této platformě si seženete to nejlevnější ubytování kdekoliv na světě. Bydlení nabízejí místní, takže je to i skvělý způsob, jak poznat tamní zvyky a kulturu. Využít můžete také tzv. couchsurfing, kde vás hostitel ubytuje přímo u sebe. Často třeba jen na gauči, ale zato zcela zdarma.

8) Levné stravování

Základem je samozřejmě nejíst ve vyhlášených a turisty oblíbených restauracích. Nakupujte jídlo raději v odlehlých částech, kde jsou ceny o dost přijatelnější. Jak poznat, zda je restaurace příliš drahá? Zjistěte si, na kolik vás v dané zemi vyjde půllitr piva nebo vody. Podle jejich ceny se pak můžete orientovat všude.

Leave a Reply